www.paulagrafik.pl

TWORZENIE STRON INTERNETOWYCH

Trendy w tworzeniu stron internetowych w 2023 roku

Tworzenie stron internetowych to dziedzina, która wymaga od projektantów stron ciągłego dostosowywania się do dynamicznych i zmieniających się trendów z roku na rok, mających na celu zwiększenie funkcjonalności tworzonych stron jak i pozytywnych wrażeń użytkowników.

Nowoczesna strona internetowa powinna być zgodna z najnowszymi trendami, ale również posiadać atrakcyjny wygląd, intuicyjny interfejs i jednocześnie zapewniać wysoki poziom zaangażowania użytkowników. Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Minimalistyczny design strony internetowej

projektowanie stron www

Źródło: lastlightcollection.com

W 2023 nadal obowiązuje zasada “mniej, znaczy więcej”.  Dominują estetyczne, przejrzyste i czytelne strony internetowe. Zgodnie z zasadą minimalizmu strona internetowa ma mieć uproszczony układ, ograniczoną ilość ozdobników, odpowiednio dobraną stonowaną kolorystykę i wyraźne fonty. Dzięki temu użytkownicy mogą skupić się na najważniejszych informacjach na stronie.

Responsywne projektowanie stron www

Coraz więcej użytkowników przegląda strony www na smartfonach, dlatego zgodnie z zasadą “mobile friendly” strony  internetowe w pierwszej kolejności powinny być projektowane w widoku mobilnym. Strona internetowa ma być przyjazna w użytkowaniu na każdym urządzeniu, niezależnie od wielkości ekranu. Witryna powinna być intuicyjna w obsłudze, fonty czytelne a nawigacja prosta i wygodna.

Dark mode czyli tryb ciemny

Ciemny motyw na stronach internetowych zdobywa coraz więcej zwolenników, z uwagi na to, że nie męczy oczu i pozwala zaoszczędzić energię na urządzeniach mobilnych. Jasny tekst i elementy graficzne w trybie ciemnym są bardziej czytelne, łatwo przykuwają uwagę użytkownika. Poza tym tryb ciemny przez wielu kojarzony jest z luksusem i elegancją, dlatego coraz więcej projektantów stron internetowych daje możliwość przełączenia strony internetowej na tryb ciemny.

Asymetryczny uklad strony internetowej

Asymetryczny układ stron internetowych to nic innego jak nierówny układ. Może być świetnym sposobem na zwiększenie atrakcyjności strony internetowej, zaangażowania użytkowników lub zwrócenia uwagi na inny element na stronie. Układ asymetryczny może być wykorzystany do wywołania poczucia harmonii i równowagi lub do wprowadzenia chaosu, przypadkowości na stronie.

Odważne neonowe kolory

trendy w projektowaniu stron

Źródło: Auxility.ca

Żywe, neonowe kolory to trend nadal utrzymujący się na stronach internetowych, który nie stracił na popularności. Żywa kolorystyka i minimalistyczne podejście w projektowaniu wcale się nie wykluczają. Wyraźne kolory warto zastosować na elementach kluczowych np. ikonach, przyciskach CTA dzięki temu staną się bardziej widoczne, a strona będzie bardziej ożywiona i wyróżniająca się na tle konkurencji.

Elementy 3D i Animacje

Mikrointerakcje i animacje na stronie internetowej cieszą się coraz większą popularnością. Mogą być stosowane w celu poprawienia wrażeń użytkownika, zwiększenia interaktywności strony internetowej, nawiązania kontaktu emocjonalnego z użytkownikiem. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby używać ich oszczędnie i nie przesadzić z ich stosowaniem, aby zbytnio nie obciążać witryny.

Gradienty jako tło

trendy w tworzeniu stron www

Źródło: Phunk.co.uk

Gradienty to płynne połączenie dwóch lub więcej kolorów, które mogą dodać do stron www poczucie głębi i wywołać wrażenie ruchu w witrynie. Gradienty najczęściej są wykorzystywane jako tło, dzięki nim można wprowadzić dodatkowe kolory do strony www. Nadają nowoczesny akcent stronie internetowej, jednak nie pasują do wszystkich branż, dlatego trzeba ich używać z rozwagą.

Wideo zamiast obrazu

Filmu wideo można użyć zamiast statycznego obrazu, aby przyciągnąć uwagę użytkowników, nadać odpowiedniego charakteru witrynie, wywołać określone emocje. Często używane są do reklamowania produktów, aby w sposób przystępny przekazać informacje lub zaprezentować treści edukacyjne. Materiały wideo pomagają zwiększyć ruch na stronach www, zwiększają zaangażowanie użytkowników i czas jaki spędzają na stronie internetowej. 

grafik freelancer
Autor artykułu:

Paulina Czerwińska